sporta 595         konstrukce         na vodě          historie        odkazy 

Delfín (optimist) byla moje první loď. Optimist neboli optík to je jedna z nejrozšířenějších mládežnických tříd na světě a co se mého názoru týče je to ta z vůbec nejlepších lodiček na první seznámení s jachtingem pro malé děti. Jednoposádková loď s jednou plachtou má výborné plavební vlastnosti. Je předvídatelná a snadno ovladatelná a navíc má i mnoho jiných využití jako např. veslička, nebo "bajbótek"  k velké plachetnici.

Na optíku jsem začal jezdit v pěti letech a úsměvné fotografie pocházejí z mých úplných jachtařských počátků. Konkrétně se jedná o jachtařský tábor pořádaný oddílem TJ Sport Zbraslav   na Slapské přehradě. Tábor trval týden a ubytování bylo zajištěno v buňkách na Skalici naproti dnešní modré loděnici. Naučil jsem se zde mnoho nového, ale na to základní a podstatné jsem si  musel ještě několik let počkat. Plavat jsem se totiž naučil až o mnoho později když už to bylo nevyhnutelné - ve škole. Na táboře bylo zhruba 10 dětí ve věku od 5 (já) do 14 let a k ježdění se využívalo klubových lodí (kadet, 420, 470). Na závěr našeho soustředění jsme se svezli na opravdové a nepřekonané krásce co kdy slapské vody brázdila, na Vltavě. (www.vltava1935.cz) Ta byla tehdy v majetku několika členů Sportu Zbraslav a své kotviště měla U Babora (v zátoce u Rabyně).

Plachtíval jsem i v Praze pod Vyšehradem, či přímo ve Smíchovském přístavu kde v místě dnešního botelu Vodník byla základna našeho klubu.

S Delfínem jsem jezdil čtyři sezóny a jelikož jsem se asi bál (ze začátku jsem neměl v lodi vzduchové polštáře proti potopení), nikdy jsem se s ním nepřevrátil... :o)

Pokud jsou informace pravdivé  dodnes existuje a vystřídali se na něm další generace začínajících jachtařů a to je co říct, na dřevěnou loď která je již více jak pětadvacet let stará.

PS. To molo na fotkách, na kterém děti sedí je na skalici dodnes!

                                         Můj aktivní přístup k jachtingu se začal    rozvíjet kolem roku... i

II když na lodi jsem byl prý    už ve dvou a půl letech :o)

 

LEA (jantar, upravená konstrukce) byla loď, na které jsem stávil celé dětství a která byla postavena ve stejném roce jako jsem se já narodil. (1981) Upluli jsme na ní s tátou mnoho převážně slapských kilometrů a zažlili mnoho srandy a někdy i těžkých chvilek. Byla to dobrá loď a ještě pořád je... Vlastnili jsme ji takřka dvacet let a za tu dobu nás nikdy nezklamala. Její velkou předností byl obrovský interiér zapřičiněný stavbou kajuty s minimálními ochozy.  

 

                                        

V roce 1986 se ta můj   otec stal spolumajitelem kajutové plachetnice       LEA

 

Alexandra (xxx), klubová loď TJ Sport Zbraslav. Tato plachetnice nejspíše dodnes existuje, protože byla vídána na Slapské přehradě.

Jedná se asi o 5,5m dlouhou ploutvovou lodičku s nádhernými tvary a duší kterou by jí kdejaká "plastiková" loď mohla závidět. Mé první krůčky byly právě po této palubě :o)

 

                                        

Další lodí na které jsem    se v mládí ocitl byla legendární ALEXANDRA, která byla vůbec první   lodí na které jsem v    životě plul...