sporta 595         konstrukce         na vodě          historie        odkazy 

Závody 2008

24. 5. 2008

O vorařskou houžev, ČYK Praha:

Tak byl nazván závod pod patronací podpůrného spolku vorařů VLTAVAN Praha. Ředtelem závodu byl Václav Olmer, hlavním rozhodčím Ing.Jiří Benetka. Po celou dobu závodu byla přítomna početná delegace Vltavanu v krojích. Jejich historické kroje zářily v klubu při nástupu i při předávání cen. Putovní cenou je skutečná vorařská houžev, kterou letos získala loď s posádkou Jindřicha Culka z TJ Kotva Bráník. Škoda, že se závodní krasavice Ládi Myslíka účastnila pouze první rozjížďky. Byla nejrychlejší a mohla vyhrát. Tím dala šance ostatním. Po vyhlášení výsledků posádky zasedly ke grilu a měly si o čem povídat. Příští rok se snad podaří získat výhodnější termín závodu, který nebude kolidovat se závody plachetnic na Slapech.

7. 6. 2008

1/2 maraton, Slapy Měřín:

Druhý podnik slapského poháru se uskutečnil na Modré loděnici v sobotu 7. 6. 2008 Všeříkající název Půlmaratón dával závodníkům tušit že se pojede „flák cesty“ a vzhledem k rannímu povětrnostnímu stavu to vypadalo opravdu na dlouhý a těžký boj, ani né tak se soupeři,jako s bezvětřím. Naštěstí kolem jedenácté hodiny přišel slabý první závan, a tak se start povedl alespoň některým v celkem přijatelném duchu. Během závodu už to bylo horší a kolikrát se peleton i na pár minut zastavil. Startovní pole se nejprve vydalo směrem k Rabyni a pak zamířilo k ústí zátoky Mastník, kde byla hozena točná bóje. Vzhledem k vcelku stálému slabému zaďáku se lodě nestačily tolik rozjet a vytvořit si nějaké markantní rozdíly mezi sebou, ale po otočení už to bylo horší. Zvláště přeháňka, která zastihla zadní polovinu startovního pole, měla za následek, že některé lodě zůstaly stát jako „zmoklé slepice“, a něž přišel další vítr, už neměli šanci se na čelo dotáhnout…  V cíli se dle předpokladů utkali ti nejlepší. Výsledková listina je myslím dosti výmluvná… Dobrého umístění dosáhl např. M. Fiala (Hanička), který se umístil na krásném čtvrtém místě.

Yachtmen:

Druhým závodem Slapského poháru byl Půlmaraton  se startem   v Modré loděnici v sobotu 7.6..2008,  závod byl  vypsán jako dálkový   ze Ždáně  k ústí potoka Mastníku ( říční km 105 )  a zpět. Odstartovalo se do lehkého větru 2 - 4 m/s, po otočení bóje naproti Rabyni se lodě vydaly na zadní vítr zákrutami Slapského jezera k další točné bóji u Mastníku. Při zpáteční cestě zdolali závodníci krátkou přeháňku s vydatným deštěm a změnami zesilujícího větru. Závod měl dobrý průběh, ceny byly rozdány v mnoha kategoriích a tak si každý odnesl alespoň pěkný zážitek.

Celkové pořadí : 1. místo B.Vavřina, 2.místo P.Jelínek, 3.místo J.Petráček, 4.místo M.Fiala, 5.místo I.Janovic, 6. místo  J.Boťa, 7. místo J.Satrapa, 8. místo J.Kynčl, 9.místo J.Altman, 10. místo R.Fišer.
 

14. 6. 2008

Regata sasanek, Slapy Měřín:

Třetí závod slapského poháru byl nazván Regatou sasanek. Příliš jich na startu nebylo... Jestli se nepletu tak tři :o))) Ale jinak byl závod vcelku pěkně obsazen (26  lodí). Dorazilo komleptní složení z předchozího víkendu a vyjma pár lodí se i pořadí celkem ustálilo. Navíc zde byli např. Bratři Špíchalové, kterým se v první zrušené rozjížďce celkem vedlo, ale vlivem slábnoucího větru byla zrušena, a tudíž se do výsledků nezapočítávala. Druhá již regulerně dojetá rozjížďka se zprvu konala v celkem příjemném větříku, ale v druhém kole již opět lodě pluly takřka za bezvětří. Jelikož se oproti první rozjíďce obrátilo pořadí točených bójek, na startu se vyskytlo i několik lodí, které směle odstartovaly na druhou stranu s pocitem velkého ukřivdění, jak to že jsou "všechny lodě přes čáru". V podvečer se pak celé závodní pole shodlo že se již následující den nebude pokračovat v rozjížďkách a došlo též na vyhlášení výsledků...  Dobře dojel například Jan Strapa, který obsadil třetí místo a udělal si tak radost k narozeninám. Atmosféra byla příjemná a pořadatel opět zajistil dobrůtky na grilu a příjemnou muziku.

Yachtmen:

Třetím závodem Slapského poháru byla  Regata Sasanek, kterou   pořádal jacht klub Královská na Měříně v sobotu  14..6.2008. Současně měl být závod i Přeborem Prahy. Na startu se sešlo 26 lodí, ale vítr  jachtařům nepřál a tak se odjela pouze jedna rozjížka v proměnlivém větru 1 - 2 m/s. Na neděli byl závod zrušen úplně.   

Celkové pořadí : 1. místo B.Vavřina, 2.místo Kačínové, 3.místo J.Satrapa, 4.místo M.Fiala, 5.místo J.Kynčl, 6. místo  Bestya, 7. místo R.Fišer, 8. místo I.Janovicl, 9.místo J.Šícha, 10. místo J.Boťa.

14. 6. 2008

MČR kajutových plachetnic, RADAVA Orlík:

28.-29. 6. 2008

Radavská regata, RADAVA Orlík:

Yachtmen:

Dalšín zajímavým závodem na Orlíku byla Radavská regata, kterou pořádal v sobotu a neděli 28. -29.6.2008 na Radavě. Zaručená byla hojná účast plavidel a dobrá atmosféra. Vítr foukal od západu rychlostí 5 - 10 m/s  a v poryvech i více.

Yachtmen:

Jak jsem zlomil stěžeň ......jeli jsme první rozjížďku v závodě a do cíle zbýval asi jeden kilometr. Vítr vál  z pravoboku  (ráhno bylo na levoboku) o síle asi 4 m/s, potkávali jsme lodě, které ještě neotočili poslední bojku, ráhno měly na pravoboku. Vidím před sebou v návětří loď, která se naklání v poryvu a řítí se na nás. Poryv k nám ještě nedorazil a tak marně škubu kormidlem abych odpadnul, ale protijedoucí loď nevyostřuje, jak bych čekal a tak se její plachty a stěžeň pokládají na nás. Vrchol stěžně se zachytává za náš zadní stěh a loď se naklání 45 stupňů a více a zůstává za naší zádí. Náš stěžen se ohýbá  jako luk, víc jak 1 m a potom praská v místě uchycení spodních vantů těsně pod salingy, potom padá na palubu. Stěžně jsou stále zaklesnuty do sebe a druhá loď má tak velký náklon, že ploutev, která není zajištěna, zapadne do ploutvové skříně a loď se přavrací dnem vzhůru.
    Jedna členka posádky na druhé lodi je v šoku, protože měla nohy zamotané do lan, když se loď převracela, okolní lodě poskytují nezištně pomoc a Lady Jane ji odváží do přístavu i když bojovala o první místo v závodě ( děkuji Jindro). Motorový člun odtahuje druhou loď stěžněm dolů ke břehu, kde se podaří ji otočit, ztracen je mobil, doklady, klíče... Po vylovení takeláže odjíždí naše loď  na motor do přístavu.
    Kapitán druhé lodi mi potom vysvětluje, že musel odpadat na nás, aby se v poryvu ještě více nenaklonil, "...přeci neudělám v takovém větru obrat"
   Rozhodčí chvíli váhá, zda loď, která křižuje, nemá přednost před lodí, která jede na zadní nebo boční kurz (bez ohledu ze které strany jde vítr)....správná odpověď - nemá

26. 7. 2008

Vánoční regata, Živohošť, SLAPY:

Čtvrtý závod letošního ročníku slapského poháru a první ze série prestižního bloku Golden 4, nepřinesl zásadnější změnu do celkového pořadí, ale prověřil důkladně odolnost posádek i lodí samotných. Po posunutém startu, který byl ještě celkem poklidný díky momentálně slabšímu větru, se peloton vydal k první točné bójce před tobogánem na Nové Živohošti. Lodě přecházeli z bočního větru na zadoboční a posléze až zadní vítr a díky tomu bylo na modré bójce celkem rušno. Skupina dojela takřka zároveň! Regatové lodě ještě otočili celkem poklidně, ale cca od 15. místa dále začala být situace kritická. Nejhorší stav nastal, když došlo ke kolizi dvou lodí. Špička versus bok a výsledkem bylo šest zlomených žeber v trupu dřevěné plachetnice. Závod se ale ubíral dál a na čele se začalo bojovat o vítěze letošního ročníku. Po několika obratech se lodě dostaly za kostelík na Staré Živohošti, kde si vítr dělal opravdu co chtěl a bylo velice těžké odhadnout správnou a tudíž nejrychlejší trasu k druhé točné boji. Zde došlo oproti předchozím ročníkům ke změně. Otáčení libovolného pilíře živohošťského mostu bylo sice trochu složité na manévry, ale dodávalo závodu určitou specifičnost. Při zpáteční cestě se opakovala situace s problematickým větrem a nakonec následoval zadobok do cíle, který viděla jako první loď Altea. Ta až v posledních okamžicích předstihla do té doby vedoucí Cafe Segafredo. Na třetím místě pak dojela regatová verze Skippi 650 Celsio a hned poté totožná loď Jupí 4 (opět s novým stěžněm :o) Novinkou letošního ročníku bylo také, že se závod zařadil do CTL a tudíž závodníci s licencí dostanou body do celorepublikového žebříčku. Po závodě se ještě trochu čekalo na vyhlášení, jelikož pořadatelé museli řešit komplikace s podaným protestem.Na hodnotné, náhodně losované ceny se ale vyplatilo posečkat. Další ročník Vánoční regaty máme tedy za sebou a celkově ho hodnotím jako úspěšný. Příští ročník, na který se jistě všichni těšíme, bude už půlkulatý.

Yachtmen:

Čtvrtým  závodem Slapského poháru byla  Vánoční regata, kterou   pořádal jacht klub Kotva Bráník   v sobotu  26.7.2008. Na startu se sešlo 55 lodí a vítr  jim přál od bezvětří až k poryvům okolo 10  m/s. Závod byl příjemným zpestřením prázdninového toulání po přehradě.   
 

Celkové pořadí : 1. místo loď Altea, B.Vavřina, 2.místo loď Segafredo, A.Hrdina, 3.místo loď  Celsio, P.Jelínek, 4.místo loď Jupí IV, J.Altman, 5.místo loď Pezi, I.Janovic, 6. místo loď  Massacra II,  S.Průcha, 7.místo loď Santa, J.Boťa, 8.místo loď Tina, J.Kynčl, 9.místo loď Lady Jane, J.Culek, 10.místo loď Caren, J.Forejtek

2.-3. 8. 2008

24 hodin, Cihelna, SLAPY:

K prvnímu průlomu, v již zažitých stereotypních výsledcích, došlo v dalším, dle mého názoru nejnáročnějším závodě slapského poháru „24“.  Poprvé zde letos (po čtyřech prvních místech) nevyhrála loď Altea, ale závodní Skippy Celsio. Po odstartování se pole začalo probíjet slabým, a velmi často se měnícím větrem, nejprve k přehradě a posléze k Cholínskému mostu. K druhému točnému bodu se vedoucí lodě dostali až kolem 18 hodiny… Průměrně jedoucí lodě točili cca s hodinovým zpožděním… Na zpáteční cestě se snesla na závodníky noc a s ní slaboučký, ale ustavičně vanoucí větřík. Poslední loď, která se rozhodla točit až na Cholíně, zažila i déšť. Ten se ale naštěstí ostatním posádkám vyhnul. K ránu již velká část plachetnic jezdila „krátký“ okruh na trase přehrada - Ždáň. Zde se již jasně rýsovalo budoucí pořadí. Pro ty, kteří si usilovně po celý závod přáli silnější vítr, si počasí přichystalo nadílku v podobě několika dosti silných poryvů hned po ránu. Stálý vítr (cca 6-8m/s)  ještě malinko zamíchal pořadím. Na velké rozestupy, mezi některými naprosto výkonnostně rozdílnými loděmi, to ale vliv nemělo. Vítr ke konci závodu zesílil natolik, že se dalo „krátké“ kolo zajet za cca 45 minut. Po jachtařské stránce tedy mohli být spojeni všichni. A jak se správně traduje… „u tohoto závodu vyhrává každý, kdo vydrží až do konce!“.

Yachtmen:

Nejtěžší, nejdelší a nejhodnotnější závod letošního roku na Slapech se odehrál tento víkend
2 - 3.8.2008 mezi přehradou Slapy (km 91,5 ) a Cholínem ( km 115). Závod 24 hodin odstartoval v sobotu v 11,00 hod, U kapličky (km 92,7 ) a cíl byl také tam, ale v neděli v 11,00 hod.  Závod se vydařil a tak si na své přišli vyznavači jemné práce s kormidlem během bezvětří v noci, pěkné plachtění v neděli dopoledne i vyznavači "brutálního" jachtingu s poryvy přes 15 m/s ke konci závodu.
 

Závodu se celkem zúčastnílo 21 loď a vítězná loď uplula asi dosavadní rekord závodu - 98 km.  Vítězem se stala loď Celsio - P.Jelínek, 2.místo loď Altea -B.Vavřina, 3.místo - loď Jupí IV- J.Altman, 4.místo loď Pezi - I.Janovic, 5. místo loď Tina - J.Kynčl, 6.místo loď Bestya - Šplíchalové

9. 8. 2008

Cholínská husa, Cholín, SLAPY:

Pošmourné ráno přivítalo všechny, kteří se v sobotu chystali vyrazit na další ročník oblíbeného závodu. Počasí mělo vliv na počet dorazivších lodí, ale i tak se na startu sešlo „pěkných“ jednadvacet plachetnic. Ve třináct hodin, za již občasně vykouknuvšího sluníčka proběhl start. Startovalo se zprvu na zaďák, pak se vítr otočil na boční a nakonec foukalo zpředu. Průběh změn větru se v následujícím pořadí opakoval asi tak 1000x za závod. Zvláště při průjezdu Smilovickou zatáčkou si stále měnící se vítr dal záležet, aby ani na pár vteřin nefoukal z jednoho směru. Po celkem vyrovnaném startu se pole lodí začalo rozpadat a roztahovat podle toho, jak se komu povedlo jednotlivé větry zachytit. Jediná loď, které tento vítr evidentně svědčil, byl skippi 650 race – Celsio. Žádný dramatický střet se naštěstí během závodu neudál, a tak mohl být pořadatel spokojený. Ke konci se vítr na pár minut umoudřil a začal foukat (v poslední zatáčce) od mostu. Konečně se dalo trochu rozumně jachtat, ale na vážnou změnu pořadí to již vliv nemělo :o) Po závodě došlo na předání cen v nově zrekonstruované restauraci naproti kempu, a tak servírování husy bylo opravdu stylové. Celkově se dá říci že vyhlašování a celá organizace byla opravdu „na úrovni“.

Yachtmen:

Šestým závodem Slapského poháru byl závod Cholínská husa, který se uskutečnil tuto sobotu 9.8.2008. Start byl na zadní vítr ve 13,00 hod  na Cholíně, říční km 115, otočná bojka byla u Častoboře, ř.km 108 a cíl byl opět na Cholíně. Startovalo se na slabý zadní vítr a závod se rozhodl asi po dvou kilometrech v bezvětří, kde záloželo kdy která loď zachytí mírné poryvy větru, které potom lodě v sílícím větru 6 - 8 m/s doprovázely až do cíle.

Závodu se celkem zúčastnila dvacet jedna loď a přesvědčivým vítězem se opět stala loď Celsio ( typ Skippi race) na kormidle s Petrem Jelínkem a na kosatce s jeho ženou Martinou. Další místa obsadily lodě 2. Pezi, 3. Tina, 4.Massacra II, 5. Altea, 6. Lady Jane

16. 8. 2008

Modrá stuha, Měřín, SLAPY:

Po milém přijetí a vyřízení potřebných formalit, nutných pro přihlášení k závodu, se závodníci opět dočkali pár slov, od nepřehlédnutelného člena jachtklubu Měřín, pana Ladislava Smoljaka. Nebylo to tentokráte o přínosu Járy Cimrmana v oblasti jachtingu, ale zval nás na poslední hru jejich divadla. Byla to příjemná vložka před zahájením závodu. Start byl stanoven na 11:30 a podle sílících poryvů větru to vypadalo na náročný závod. Náročný byl. Ne vlivem intenzity větru, ale díky dešti, který nepřetržitě od startu skrápěl všech dvacet pět posádek. Ty sem dorazily na již sedmý podnik slapského poháru. Trať směřovala nejprve k Nové živohošti, pak na Lahoz a zpět na Měřín. Pořadatelé ale nakonec usoudili, že není nutné závodníky tolik trápit, a zkrátili dráhu na polovinu. Start se povedl na poprvé. Bylo to hodně o taktice a také dost o štěstí. Pořadí se začalo rýsovat zhruba u Živohošťkého mostu, kde některé lodě zůstaly stát, zatímco jiné je dojížděly s posledními zbytky větru. Nejlépe se vedlo, stejně jako v předchozích závodech, lodi Celsio, která dokázala předstihnout plachetnici Alteu, zatím stále vedoucího leadra slapského poháru. Na závodě se objevila také například nová Delpiha 26, která byla ozdobou podniku. V podvečer pak proběhlo vyhlášení vítězů, předání cen, a také ocenění druhou zlatou cihlou. Ta charakterizuje soubor závodů Golden Four. Došlo též na pečené masíčko, a k příjemné atmosféře sušících se věcí také přispěla živá kapela…

Yachtmen:

Slapský pohár se přehoupnul do své druhé poloviny a pokračoval již sedmým závodem - Modrá stuha Slap, který se uskutečnil v sobotu 16.8.2008. Na startu se sešlo celkem 25 lodí a za vytrvalého deště vyrazily z Měřína směrem proti proudu na Novou Živodošť, km 103, kde byla točná bojka. Za proměnlivéhio větru NW 2 - 6 m/s se lodě vracely na Měřín. Pořadatel  potvrdil svou pohostinnost - teplo v klubovně, hořící krb na sušení oblečení, pohoštění a živá hudba dala zapomenout na vytrvalý déš't.  
   

Svou skvělou formu opět potvrdil svým vítězstvím Petr Jelínek na lodi Celsio,  2. místo Aleš Hrdina, Segafredo, 3.místo Broňa Vavřina, Altea, 4.místo Saša Průcha, Massacra II, 5.místo Jiří Forejtek, Caren, 6.místo Jiří Altman, Jupí IV. Mezi prvními šesti loděmi byly tři lodě třídy Skippi 6,5 m. ...

30. 8. 2008

Truc regata, Modrá loděnice, SLAPY:

Stále nejlépe obsazený závod s již takřka dvacetiletou tradicí, to je slapská
Truc ragata! Letošní ročník si opět polepšil v počtu přihlášených lodí, a to dle
mě dostupných informací na 73 účastnících se plachetnic. Ty tam jsou doby, kdy
se atakovala hranice sta lodí, ale i tak je to pěkný výsledek. Počasí tentokrát
bylo umírněné a dopřávalo posádkám příjemný větřík z různých směrů. To bylo
oproti jiným ročníkům (kdy vládlo naprosté bezvětří) také příjemné. Start byl
stanoven na 13h a vše bylo (jako vždy) perfektně organizačně zvládnuto. Lodní
Klub Štěchovice ve spolupráci s Modrou loděnicí dokáží vykouzlit opravdu dobrou atmosféru a i díky tomu dorazí na start lodě, které normálně nezávodí. Po startu se vyrazilo k první točné bójce, která byla kousek od Rabyně. Po té vedla trať k Měřínu a zpět na Modrou loděnici. Jako vždy bylo stanoveno pravidlo, že při průjezdu kolem Ždáně se musí proplout mezi startovní bójí a rozhodčími, aby se dalo lépe zorientovat v tak velkém pelotonu. A i letos, s
tímto několikrát zmiňovaným pravidlem, měli kapitáni potíže… :o) Na čele se o
prvenství a tučné bodové ohodnocení opět začala prát špička slapského poháru a
to ALTEA, SEGAFREDO, CELSIO. Následovala je pak rovněž ostřílená skupina lodí
jako Massacra II, Bestya, Tina, Jupí IV, Virginie, Pezi a další. Hodně dobrý
start zaznamenala především plachetnice Celsio, která dokázala svůj náskok udržet až do cíle a vyhrála. Vyrovnala se tak v počtu prvních míst Melgesu Altea (4:4). Lodní třída Skippi 650 tak o sobě dává vědět a je zajímavé sledovat, jak nové závodní speciály (ač to nevypadá) jsou minimálně ve slapských podmínkách srovnatelné. Po závodě přišlo na řadu, jak už bývá zvykem, velkolepé vyhlašování vítězů, a to jak v celkovém pořadí, tak v rozdělění podle délek lodí a rovněžpodle tříd. Nezapomnělo se ani na speciální ocenění, jako nejmladší člen posádky
apod. Na závěr asi nezbývá než poděkovat organizátorům za další povedený závod a
těšit se, že příští ročník bude opět tak dobře zvládnutý a možná i na trošičku
větší účast, což by Truc regatě jen a jen pospělo!

Yachtmen:

 Největším závodem kajutových plachetnic u nás je asi Truc regata,  která již tradičně proběhla v sobotu 30.8.2008 na Slapech.  Loňský ročník s účastí  65 lodí byl letos překonán účastí 73 lodí. Za lehkého větru NW, který se měnil na NE, 1 - 4 m/s, plachtily lodě mezi Rabyní a Měřínem.
 

Závod  vyhrál systémem start - cíl opět Petr Jelínek a loď Celsio, 2. místo Aleš Hrdina, Segafredo, 3.místo Broňa Vavřina, Altea, 4.místo Saša Průcha, Massacra II, 5.místo Šplíchalové z Plzně, Bestya, 6.místo Jiří Altman, Jupí IV. Mezi prvními šesti loděmi byly dvě lodě Skippi 6,5 m

6. 9. 2008

Regata Laguna, Hotel Laguna, SLAPY:

Regata laguna se stává stále vyhledávanějším a mezi závodníky oblíbenějším závodem. Je to především díky přátelské atmosféře a celkovému pojetí celé akce. Ta má spíše než drsné soutěžní klání nastolit příjemnou atmosféru a sdružit zejména členy pořádajícího klubu YCCL (Yacht Club Císařská Louka), jakož i ostatní slapské jachtaře. Předpověď slibovala slabý vítr jižních směrů. Opak byl ale pravdou. Od jedenácté hodiny dopoledne zavládlo bezvětří ze směrů severních :O Po nástupu závodníků a seznámení se vším, co pořadatel připravil, byla rozhodčím udána trať závodu. Od hotelu LAGUNA na OBOZ. Jak se ale ukázalo, tato vzdálenost byla v nadlidských silách, a tak kolem 16h organizátor trať zkrátil cca o 4km. Pořadí se během závodu neustále měnilo a navzdory zaběhlým průběhům z minulých závodů se startovní pole neroztrhalo. Až do cíle tak měl skoro každý šanci na dobré umístění. Loď Celsio ale již popáté potvrdila vynikající formu a i v bídných větrných podmínkách dokázala zvítězit. Za zmínku stojí také velice pěkné třetí místo Jana Boťi, který takřka celý závod nesundal spinakr. Večer následovalo vyhlášení a udílení opravdu hodnotných cen, které do závodu věnovala společnost ELEKTROLUX. Všichni tak mohli být spokojeni a kdo nedostal nějaký elektrospotřebič, mohl se alespoň radovat z pečeného kolena a piva kolik vypije!

Yachtmen:

Devátým závodem pokračoval seriál závodů Slapského poháru - Regata Laguna odstratovala v sobotu 6.9.2008. Předpověď počasí slibovala bezvětří a tropické teploty a opravdu to tak bylo - bezvětří severních směrů posouvalo 53 lodě směrem k Obozu, teploty dosahovaly 30 stupňů a na rozpálené palubě to bylo chvílemi  jako v pekle. Trať závodu byla zkrácena na 10 km a na "dlouhé míli" po projetí cílem, většina závodníků naskákala do chladivých vln Slapského jezera.
Pořadatelem závodu byl yachtklub Královská,  který věnoval se  sponzory pěkné ceny všem účastníkům a po předání cen následovalo přátelské posezení s grilovaným masem, pivem a živou hudbou. 
 

Závod  vyhrál těsně Petr Jelínek a loď Celsio, 2. místo Aleš Hrdina, Segafredo, 3.místo Jan Boťa s rodinou, Santa, 4.místo Jirka Schulz, Massacra II, 5.místo Broňa Vavřina, Altea, 6.místo Roman Fišer, Lillepot.

13. 9. 2008

Pirátský šátek, Měřín, SLAPY:

V sobotu 13. 9. 2008 se odjel předposlední závod slapského poháru. Akce byla pořádána jachtklubem Královská, který v letošní sezóně tvořil zázemí již pro několik soutěžních klání. Závod byl součastně přeborem Prahy, což mělo význam především v počtu odjetých rozjížděk. Po nástupu se závodníci dozvěděli že v prvním dnu je v plánu odjet tři rozjížďky (dvě na okruhu a jedna dálková) a na zítra (na neděli) v případě zájmu zbývají další dvě. První start a celkově průběh rozjížďky dal znát, že tentokráte budou závodníci opravdu jachtat. Foukal totiž vcelku rovnoměrný, v poryvech až 10m/s silný vítr. V přestávce mezi první a druhou rozjížďkou došlo dokonce k převrácení menší kajutové plachetnice typu Caravela. Druhý start lodí byl pak s malou přestávkou potřebnou k záchraně lodi i posádky odstartován směrem k Živohošťskému mostu. Zde se událo několik nečekaných soubojů a to především vlivem nerovnoměrného větru, který ve vltavském údolí hledal cestu opravdu odevšad. Následovala pauza na oběd a pak start další rozjížďky, tentokrát na okruhu před Měřínem. Vcelku vyrovnaně působila posádka lodi Celsio, která všechny dosavadní rozjížďky vyhrála. Po průjezdu cílem pak následovala trochu nečekaná situace, jelikož dle ranní rozpravy mělo již dnes soutěžní klání končit. Opak byl pravdu! Rozhodčí nečekaně po průjezdu poslední lodi cílem začali dávat opět přípravné znamení ke startu další rozjížďky. A to ačkoli řada lodí byla již vyvázána v přístavišti, nebo dokonce balila plachty apod. Odkladem se pak tato situace naštěstí podařila vyřešit a tak se v příjemném neslábnoucím větru odjela ještě čtvrtá rozjížďka. (Ta byla dle mých informací potřebná k udělení ocenění Přeborníka Prahy!) Večer následovalo vyhlášení výsledků a již klasická kotleta pro každého účastníka závodu. Až na nedopatření při startování čtvrté rozjížďky hodnotím závod kladně a to především díky slunečnému větrnému počasí, které prověřilo jak sehranost posádek tak technický stav plavidel…

Yachtmen:

Předposledním závodem Slapského poháru 2008 byla regata o Pirátský šátek, která proběhla v sobotu 13.9.2008 na Měříně. Pořadatelem byl  Jacht klub Královská a závodilo se převážně na okruhu mezi Měřínem a Ždání. Odjely se čtyři kvalitní rozjížďky ve větru NE 4 -8 m/s za účasti 32 lodí.  
   Celkové vítězství získala vítězstvími v e všech rozjížďkách loď Celsio, na druhém místě se se čtyřmi dvojkami umístila loď Altea, na třetím místě loď Massacra II, čtvrtá byla loď Virginia, na pátém místě loď Jupí IV a šestá byla  loď Pezi.  
   Závod byl současně Přeborem Prahy kajutových lodí pro rok 2008 - přeborníkem se stal Petr Jelínek, 2. místo Saša Průcha, 3. misto Jiří Altman

20. 9. 2008

Poslední vítr, Živohošť, SLAPY:

Poslední vítr nám přivál hezký závod, kde nebylo nouze o dramatické situace, krásné náklony ani o souboje na cílové čáře… Trasa tohoto staronového závodu byla určena okruhem mezi Živohošťským mostem a Tobogánem. Jedno kolo vyházelo cca na 7,5 km a lodě jedoucí vprostřed startovního pole měly na svém kontě v cíli okolo 30km. Vítr si tentokráte s posádkami pohrával především v místech kolem Staré Živohošti a také poblíž kostelíka. Projet tyto úseky ideální trasou bylo dosti obtížné :o) O zpestření závodu se zasloužila posádka lodi Massacra II, která hned v prvním kole nezvládla práci se spinakrem a plachetnice se na pár minut ocitla stěžněm takřka ve vodě. Došlo zde i na nedobrovolné koupání, které v patnáctistupňové vodě nebylo asi nejpříjemnější. O to pozoruhodnější bylo jak Massacra bojovala dále a především, jak dobře se umístila. Konkurenci tentokráte neměla loď Altea, která s přehledem vyhrála závod a od poloviny klání již jezdila s několika set metrovým odstupem na další závodníky. Hezky také jela loď Jupí IV, která s menším oplachtěním a jednočlennou posádkou bojovala o přední příčky. Po závodě došlo na vyhlášení… Kategorií bylo požehnaně a skoro každý něco dostal… Jako finále pak bylo losování hodnotných cen od sponzorů. Jediná škoda byla, že na finále přijelo o dost méně lodí něž na většinu závodů slapského poháru. Pořadí bylo už ale v SP 2008 jasné, a tak k velkým změnám nedošlo. Na příští rok pořadatel prozradil, že se můžeme těšit na zcela nový závod „PRVNÍ VÍTR“! TAKŽE SLAPSKÉMU POHÁRU 2009 ZDAR!

Yachtmen:

V sobotu 20.září 2008 se konal závěrečný  závod  Slapského poháru 2008 - regata  Poslední vítr. Pořadatelem byl  Jacht klub TESTUDO, start a cíl byl u přístaviště U Kozla, ř.km 102,8, na Nové Živohošti.  Od 11,00 hod do  15,00 hod. kroužilo 18 lodína trati mezi Starou a Novou Živohoští a celkem uplulo 30 km. Závod měl dobrou úroveň, protože foukalo 4 - 8 m/s převážně severních směrů, zpestřením byla i "tišina smrti" u živohošťského kostelíka. Největší nasazení předvedla posádka lodi Massacra II na foto  Romana Fišera ..... tady
  Závod byl  zařazen také do Poháru Asociace kajutových plachetnic, posledním závodem tohoto poháru bude Vytrvalostní závod, 11.10.2008 v Praze, pod Vyšehradem. 
    Pořadí v závodě :  1.místo loď Altea -B.Vavřina, 2.místo loď Massacra II - Jirka Schulz,  3.místo loď Pezi -I.Janovic,  4. místo loď Tina - J.Kynčl,  5.místo  loď Jupí IV- J.Altman, 6.místo loď Pappilion - Franta Jezdinský...

 

16. 12. 2007 Nové stránky YCKB- Pro členy i nečleny se otevírá nová možnost získávání informací z "našeho" klubu, který pořídil doménu WWW.YCKB.CZ Členové mají možnost přihlásit se pod jménem a získat tak přístup k vnitřním údajům týkajících se chodu klubu. Lákavá je také možnost přidávat své odkazy, vkládat články i obrázky a zapojovat se do diskuzí pro které je na nových stránkách rovněž místo.

6. 1. 2008 Sjednocení posádky- Po dlouho trvajícím výběru loga a průběžně se vyvíjejícím grafickém zpracování, konečně spatřilo světlo světa nové sladění rodinné posádky v podobě lodního trika :o)

17. 2. 2008 Nová dvířka do kajuty- Již před vánoci došlo k nákupu materiálu, ale až nyní přichází na výrobu a zpracování do požadovaného tvaru a podoby. Průhledná dvířka by měla zajistit dostatečné světlo v kajutě a to i za nepříznivého počasí...

19. 2. 2008 www.slapskypohar.cz- Při prezentaci SP v Libštátě došlo také ke slavnostnímu spuštění nových stránek, které budou monitorovat průběh, výsledky i chystané akce v rámci slapského poháru.

2. 3. 2008 Nová dvířka do kajutyII- Navzdory počasí i jiným okolnostem se posunula etapa dvířek zase blíže ke zdárnému konci.  Sledujete první instalaci po výrobě a začištění.

16. 3. 2008 Lodě a karavany 2008- Letošní ročník výstavy se opět nesl ve stejném duchu, jako předchozí akce s tímto názvem a lodí zde bylo takříkajíc pomálu. I přesto, to ale bylo příjemné zpestření začínající sezóny.

13. 4. 2008 Odstrojená a zaprášená ...je v současné době Lady Jane, z důvodu rekonstrukce a opravy paluby. Připravuje se nový nátěr i grafické vzezření.

27. 4. 2008 V základovce .. broušení a tmelení dospělo do konečné fáze. Paluba se sjednotila a ukázala, jak krásně dokáže působit, když je bílá a neošlapaná :o)

7. 5. 2008 Protiskluzová barva ...pryč snad budou doby, kdy bylo nebezpečné po ránu vyběhnou po orosené palubě. Speciální protiskluzová barva se skelným vláknem by měla tomuto učinit jednou pro vždy konec!

17. 5. 2008 15:09 První smočení :o) ...práce se nachýlila ke svému závěru a nastala veselejší část užívání lodi. Na vodě!

24. 5. 2008 O vorařskou HOUŽEV  (pro některé "žoužev") ...první letošní zápolení bylo ve znamení slabého až žádného větru. I tak se ale podařilo uspořádat hezký závod a založit tak možná novou houževnatou tradici!

28. 5. 2008 Divoký Bill + Čechomor  (koncert) ...neplánovaná akce proběhla ve středu v podvečer v O2 žlutých lázních. Jelikož není nad to mít u poslechu dobré hudby pohodlí, vyrazili jsme si přímo s lodičkou až ke koncertnímu pódiu :o)

30. 5. 2008 SLAPY slapy slapy ...za nádherného počasí a s příjemným vánkem v zádech doplula LADY JANE v sobotu odpoledne ke slapské přehradě. Po 17h se dotkla horní hladiny a okusila opět po roce krásu velké vody.

7. 6. 2008 Půl maraton ...druhého podniku letošní série slapského poháru se zúčastnila i nově stejnokrojem sladěná posádka. "Některým jsme ukázali záda - doslova"  :o) A v naší kategorii jsme se dostali i na "bednu" , což bylo k výsledku celkového pořadí opravdu potěšující :o)))

14. 6. 2008 Regata sasanek ...po první zrušené části, se odjela pouze jediná uznaná rozjížďka celého závodu. Náš úspěšný start, se později změnil v boj o dojetí, protože jak už to na slapech bývá, opět uvadl vítr :o)

15. 6. 2008 Přesun na Orlík ...v neděli se už příď Lady Jane obrátila směrem na jih a začala hltat kilometry proti proudu. Na fotce vidíte nocování společně se sesterskou lodí TINA v Kamýku nad Vltavou.

16. 6. 2008 RADAVA ...nové útočiště v chráněném přístavu nalezeno. Déšť na pár minut ustal, a tak je možné alespoň vyfotit novou konkurenci pro další soutěžní klání.

21.-22.  6. 2008 Mistrovství České Republiky kajutových plachetnic CTL 081313 ...tak pro letošek je to hotové :o) V pěkném areálu Yacht klubu Písek se od pátku sjížděli bojovníci o titul ze všech koutů Čech (a Moravy nevyjímaje :o) První závodní den foukalo hezky a silnější západní vítr svědčil především těžším lodím. Po dvou rozjížďkách se uskutečnila jedna plavba dálková a poté opět klasický trojúhelník. Celkově se jelo tedy na čtyři rozjížďky. V druhém dni už to bylo s větrem horší (nefoukalo vůbec), a tak po dlouhém čekání závodní komise rozhodla, že se další rozjížďka již konat nebude. První den tak byl rozhodující a spoustě posádkám to tudíž zkřížilo plány... :o) I tak to ale bylo hezké poježdění a i společensky to hodnotím velice kladně.

28.-29.  6. 2008 Radavský pohár ...nakonec se našlo i trochu času na focení :o) , ale jinak to byl perný závod o pěti rozjížďkách. Velice nešťastně došlo hned v první z nich, k vážné kolizi mezi lodí Jupí 4 a "místním Tobagem". Zlomený stěžeň a převrácená loď asi dostatečně vystihují vážnost celé situace. Dosti silný vítr pak i nadále určoval náročnost celého podniku a to nám svědčilo. Lady Jane zde celkem slušně obstála a to HLAVNĚ a především po stránce fair play!!!

1. 7. 2008 Návštěva u správce webu Slapského POHÁRU Jirko! Už další díry do té své lodi nevrtej, ať taky někdy na ten ORLÍK dorazíš... :o)))

2.-4. 7. 2008 RADAVA - ZVÍKOV Po dvou orlických závodech, se konečně naskytla také možnost projet si přehradu v klidu. Krásná místa a zákoutí, která tato přehrada nabízí, se dají jen těžko srovnat s jakoukoliv jinou vodní nádrží u nás.

7. 7. 2008 Pěkný popis průběhu MČR od HARRYHO  (Harry neměl ještě loď na vodě, a tak využil nabídky a dělal kosatníka na LADY JANE...)

pokračování zde... http://www.h2o-sailing.cz/mistrovstvi-cr-kajutovych-lodi

13.-18. 7. 2008 Dovolená na orlíku  Je to velká voda... Je zde spousta krásných míst i zátok a hlavně o hodně lepší plachtění než na slapech. Kdo nevěří "ať tam běží-pluje " :o)))

18. 7. 2008 Zpět na Slapy  Čas se nachýlil a Lady Jane téměř po měsíci opět přejíždí orlickou hráz a klesá komorou v Kamýku nad Vltavou. Společně s dalšími klubovými loděmi v klidu zátočiny "u Zrůbku".

26. 7. 2008 Vánočka  V půl druhé se vydala padesáti šesti členná skupina lodí na cca 7km dlouhou trať. Jeden z nejpočetněji obsazených závodů sezóny ani letos nenechal na pochybách, že zúčastnit se je skutečně silný zážitek. Někteří účastníci mají dokonce památku na delší dobu... buď ve formě poškození lodě, nebo v příjemnější podobě - hodnotné ceny.

2.-3. 8. 2008 "24 hodin"  Únava, která padla v posledních hodinách závodu na posádku byla skutečně velká. Vyvážil ji ale úspěch ve formě dobrého umístění, které je na takto náročném závodě opravdu ceněné.

9. 8. 2008 Cholínská husa  Všichni, kteří  nepodlehli nehezky vypadající sobotní obloze, se nakonec dočkali hezkého závodu. Vítr byl sice klasicky slapský, ale to by ani nebyla pravá Cholínská husa, kdyby foukalo po celou dobu z jednoho směru.

16. 8. 2008 Modrá (mokrá) stuha  Až v prostorách jachtklubu Královská se konečně dalo fotografovat, protože podmínky k plavbě, které panovaly během sedmého podniku slapského poháru tomu opravdu nebyly nakloněny. Kromě počasí ale vše vyšlo a i umístění LADY JANE v závodě nepatří k nejhorším...

22. 8. 2008 Sjednoceno :o)  Nyní se může stát. že potkáte "rychlé pruhy" i na silnici. Po důkladné přípravě je polep konečně hotový a posádka Lady Jane tak snadno rozpoznatelná. (Díky kluci!)

30. 8. 2008 TRUC Regata  I letos se Lady Jane zúčastnila nepočetněji obsazeného závodu. Rodinná posádka, která se již na tento podnik stává stálicí, obsadila velmi pěknou pozici, a tak je důvod k úsměvu!

6. 9. 2008 Regata LAGUNA  Nebe bez mráčku, rtuť teploměru na 30°C a vítr o síle, jako když si moucha prdne :o) Takovou atmosféru měl předpředposlední závod slapského poháru. Nedostatek větru přes den, byl ale vyvážen dostatkem jídla i pití večer. Nejzajímavější byla hromada hodnotných cen, které letos do soutěže sponzor vložil.

13. 9. 2008 Pirátský šátek (JKK)  Tentokrát se závodilo opravdu jinak. Bylo trochu chladněji, ale oproti minulému týdnu foukal vítr!  Ten v poryvech dosahoval rychlosti až 10m/s. I pěkná účast 31 lodí dodala tomuto podniku hezkou atmosféru pravých jachtařských závodů. Lady Jane zabojovala a obsadila místo v první desítce :o)

14. 9. 2008 Zazimování stálého kotviště  V neděli se pak začalo s pracemi, které předznamenávají konec "slapské" sezóny. Uklízení přístaviště patří k jedné z těch stěžejních věcí, které k zakončení  patří.

20. 9. 2008 Poslední vítr  Chladné počasí asi odradilo hodně lidí, a tak na závěrečném podniku slapského poháru bylo jen 18 plachetnic. I tak zde byla ale hezká atmosféra a završil se zde celosezónní souboj...

21. 9. 2008 Cesta do Prahy  Nepolevující severní vítr nám šlehal do tváří při zpáteční cestě do domovského přístavu. Plavba byla ale jinak bez komplikací a Lady Jane tak opět přivyká kalné pražské vodě :o)

7. 10. 2008 Stavění stěžně (v Praze)  Za vydatné podpory Standy, mého táty a Medvěda (www.jendaweb.wz.cz) byl letos již popáté vztyčen stěžeň na Lady Jane. Pokud počasí bude příznivé a vše proběhne podle plánu, mohla by si posádka užít pěkné podzimní jachtání.

11. 10. 2008 O pohár Vendy z Vyšehradu   Klasická šestihodinovka se letos zkrátila na pouhých pět hodin. Vítr na některé lodě byl tak mírný, že doplout alespoň k první točné bójce byl nadlidský výkon. I Lady Jane bojovala s protiproudem a bezvětřím, ale celkově se dá říci, že to byl povedený  závod :o)

19.-20. 10. 2008 Primátorský štít (Praha, ČYK)  Závod se letos konal již po čtyřiašedesáté a těšil se velkému zájmu z řad především okruhových jachtařů. Kajutových plachetnic se na startu sešlo pouze pět. Vysoké startovné a nízká teplota po ránu asi způsobila menší účast na klání, kterému přišel "požehnat" i sám primátor osobně. Za dva dny se stačilo odjet 8 rozjížděk a závod tak dostal charakter velké soutěže :o)

25.-26. 10. 2008 Modrá stuha (Praha, ČYK)  Poslední letošní závod pro kajutové lodě se jel v Praze pod Vyšehradem. Slunečné počasí a mírný větřík byl příjemným zakončením letošní sezony.

27. 10. 2008 Složení stěžně  Kratší dny, nižší teplota a zatažená obloha dává tušit, že se už opravdu blíží konec sezóny. Zazimování je vhodné provést dokud jsou k tomu ještě trochu vhodné podmínky, a tak se Lady Jane již  brzy uloží k zimnímu spánku.

28. 10. 2008 Vyndání z vody  Velkolepá vojenská přehlídka odstartovala hlavní událost svátečního dne - zazimování LADY JANE!

1.-2. 11. 2008 MČR - Velká cena Prahy, Team racing Benjee, lodě 420  Loňská zkušenost nás neodradila a tak jsme i letos vyrazili s obměněným teamem a novou posilou v zázemí na jachtařský závod družstev. Přes veškerou snahu se nám ale podařilo pouze udržet loňskou pozici. :o)))

   28. 5. 2008 Pár mini fotek    z Divokého Billa a    Čechomoru

 

21.-22. 6. 2008  MČR  Vybrané MINImomentky z  mistrovství kajutových plachetnic

 Posádky na závodech:

O vorařskou    HOUŽEV

Jindra

Standa

Půl maraton

Jindra

Standa

Regata sasanek

Jindra

Standa

Mistrovství ČR kajutových  plachetnic

Jindra

Harry

Radavská regata

Jindra

Petr

Vánoční regata

Jindra

Standa

24 hodin

Jindra

Standa

Cholínská husa

Jindra

Terezka

Modrá stuha

Jindra

Standa

Truc regata

Jindra

Táta

Regata Laguna

Jindra

Terezka

Pirátský šátek

Jindra

Terezka

Poslední vítr

Jindra

Míra

O pohár Vendy z Vyšehradu (šestihodinovka)

Jindra

Táta

Primátorský štít

Jindra

Terezka

Modrá stuhy Vltavy

Jindra

Petr

11. 10. 2008

O pohár Vendy z Vyšehradu ČYK, Praha:

Letošní ročník nebyl sice tak početně obsazen, ale i přes to bylo na  Vltavě „plno“. V sobotu 11.10.2008  v 10 hod se na startu seřadilo 17 plachetnic odhodlaných  bojovat s vltavským proudem a bezvětřím. Proud se ukázal jako největší soupeř, jelikož několik lodí nebylo za celou dobu závodu schopno doplout ani k první točné bójce umístěné u Barandov. mostu.  Pořadatelé tak poprvé v historii zkrátili závod a z šestihodinovky se  tak stala pětihodinovka.
 O vítěztví  se bojovalo mezi sporstboaty TESTUDO a SNOWY. Pořadí v cíli pak bylo následující: 1. Snowy, 2. Testudo, 3. Agáta, 4. Lady Jane, 5. Elmer, 6. „Gaflovka“, 7. Medusa, 8. Vega III, 9. Argo, 10. Geronimo…

ČYK:závod odstartovaný 13.října byl 9.ročníkem šestihodin. závodu na  Vltavě mezi ČYK a Barandovským mostem, kterého se letos účastnilo 17 lodí z desíti jachetních klubů (AKP, ČYK, SaS, SC Testudo, TJ Albatros, TJ Císařská louka, TJ Bráník, VPOZ, YC Pasát Líšťany, YC Znojmo). Byly nuceny bojovat se slabým větrem a silným proudem řeky. Rozdílná konstrukce a hmotnost lodí sehrála velkou roli v pořadí. Závodní lodě, zejména dobře obsazené soutěživými posádkami  upluly až tři kola, zatím co těžkým námořním se nepodařilo dokončit ani jedno. Závod byl proto náročným nejen pro posádky, ale i ředitele závodu V. Olmera a rozhodčího Jirku Benetku. Po skončení závodu byly nervy vydatně posíleny voňavou pečínkou z grilu na břehu Vltavy.
Dosažené body se započítávají do pohárové soutěže, kterou vyhlásila Asociace KAJ. K promítání obrázků a filmů z minulých let v klubovně přišli jen nejvytrvalejší. Ostatní přišli o hezkou podívanou. Jména prvních pěti lodí a jejich kormidelníků budou zvěčněna na štítcích, upevněných na podstavci putovního poháru

Harry:

11.10.2008 se na Vltavě pod Vyšehradem konal vytrvalostní závod kajutových plachetnic. V deset hodin ráno se na startovní čáře sešlo 17 lodí. Počasí bylo podzimní–ráno byla mlha, a na slunce jsme čekali až do poledne. Naštěstí bylo docela teplo.
Startovní pole se z našeho pohledu roztrhalo brzy po startu na tři části. Dopředu šli jasní favoriti, kteří si vytvořili náskok, pak jsme byli na 7. 8. pozici my, spolu s lodí VEGA a po nás byla opět mezera a za ní jsme viděli druhou polovinu startovního pole. Obrátka na první bóji se nám takticky povedla, vytáhli jsme spinakr a vytvořili jsme si na VEGU slušný náskok a až do konce závodu naši pozici nikdo neohrožoval a my jsme se jen střídavě přibližovali vedoucí skupině – to když jsme jeli na zaďák, nebo zase vzdalovali – to když přestalo foukat a my jsme křižovali proti bezvětří a proti proudu k bójce u mostu. Ve tři hodiny byl závod ukončen. Po závodu bylo už tradiční grilování a v 18:00 se vyhlásili výsledky a jako obvykle všechny lodě obdržely pěkné ceny.

18. 10. 2008

Primátorský štít, ČYK, Praha:

ČYK:Již 64. ročník závodu o Primátorský štít pod záštitou primátora hl.m. Prahy je za námi. Letos při jeho zahájení byl osobně účasten primátor Dr. Bém. Jeho plánovanou účast při nedělním vyhlášení však překazily politické povinnosti ve spojitosti s volbami do senátu. Po sportovní stránce závod byl poznamenán slabým větrem, který umožnil pouze pět rozjížděk, zato s potěšením jsme mohli konstatovat bohatou účast jachetních oddílů. Kromě domácích přijely posádky z 18 jachetních klubů a oddílů. O takovou rekordní účast, pro klubový závod neobvyklou, se postaraly: 1105 AVIA Praha, 1112 Spartak Modřany, 1130 YC CERE, 1202 Sokol Vrané II, 1203 YC Neratovice, 1214 Jachting Toušeň, 1305 JK Černá v Pošumaví, 1312 YC Lipno n.Vlt., 1401 Lokomotiva Plzeň, 1606 VS Duchcov, 1505 Slovan Mariánské Lázně, 1801 Slávia Česká Skalice, 1901 YC Pardubice, 1901 YC Pardubice, 1902 YC Vysoké Mýto, 1903 VS Lanškroun, 2001 YC Žďas, 2416 SKIYACHT Rybí.
 

V silné konkurenci se naše posádky umístily následovně:
V lodní třídě Optimist ze 24 startujících lodí: 7. Antonín Podzimek, 8. Vojtěch Houska, 9. Harry Thompson, 10. Vojtěch Kordovský, 11. Oliver Zlámal, 16. Jonatán Klimeš, 18. Theresa Kettnerová, 19. Lukáš Fürst, 21. Matěj Seykora, 22. Tomáš Doležal.
Ve třídě Cadet z 11 lodí byla 6. Natálie Jarošová, 7. Anna Kotková se Simonou Feilerovou, 10. David Skála s Eduardem Fialou.
Ve třídě Evropa z 8 startujících lodí byla 4. Aneta Valdhansová, 7. Filip Korvas.
Ve třídě "420" z 8 lodí byl 7. Filip Vlach s Janou Vlachovou, 8. Martin Vlach s Annou Synkovou.
Ve třídě Laser 4.7 z 9 lodí byl 2. Vojtěch Němec, 6. Tereza Jaroměřská, 8. Klára Valdhansová.

 

Posádky prvních míst obdržely velké poháry, které věnoval primátor hl.m. Prahy. První posádka nejpočetněji zastoupené lodní třídy získala též putovní cenu Primátorský štít. Po skončení závodu byla ještě slavnostně vyhlášen výsledek soutěže o Pohár Poštovní spořitelny. Výherci obdrželi peněžní i věcné ceny.

25. 10. 2008

Modrá stuha, ČYK, Praha:

ČYK:Byla to naše poslední regata letošní jachetní sezóny. I když "objednaný" vítr zaspal, podařilo se odstartovat alespoň tři rozjížďky. Slunečné dny poskytly radost na vodě zejména mládeži, ale ani posádky kajutových lodí nepovažovaly svoji účast za ztracený čas. Závodilo šest lodních tříd: Optimist (12 lodí), Cadet (7), Evropa(3)"420" (3), Laser 4,7 (6), KAJ (6). Zejména nás potěšila pestrá účast posádek z mnoha jachetních oddílů. Navštívily nás závodníci z klubů AKP, Albatros Praha, CERE, Císařská louka, Jachting Toušeň, Kotva Bráník, Pro Yachting Team, Spartak Modřany, Vodní stavby, VPOZ, YC Lipno, YC Neratovice, YC Nové sedlo. Pestrá a veselá "jachtařská kopa".

V Optimistech první tři místa obsadili: Veronika Vlachová (Spartak Modřany), Adéla Cvachová (Spartak Modřany), Harry Thompson (ČYK), v Cadetech J.Parůžek s Kateřinou Hálovovou (Jachting Toušeň), Michal Kliment s Veronikou Živnou (YC Neratovice) Adéla Čuláková s Adrianou Ambrosovou (YC Neratovice). Z Evrop absolvoval závod pouze Filip Korvas (ČYK). Třída "420" měla pouze dva vážné soupeře. První místo si vydobyl Martin Vlach (ČYK) s Annou Synkovou (CERE). Na Laseru zazářil Daniel Hájek (YC Lipno), o druhé a třetí místo se poprali Martin Brožek (CERE) a Vojtěch Němec (CYK). Kajutové lodě to měly v tom lehkém a nestálém větru těžké. Poradit si přesto uměli a první tři místa obsadili: 1. Vladimír Myslík (Vodní stavby), 2. Jindřich Culek (Kotva Bráník), 3. Harry Löwit (Císařská Louka)

Harry:

Na poslední říjnový víkend byla v Praze na Vltavě naplánována Modrá stuha. Pro kajutové lodé to byl zároveň poslední závod letošní sezóny. Na startu se sešlo 6 kajutovek. Počasí sice bylo krásné, slunečné, ale na úkor větru, i tak se nakonec odjely čtyři rozjížďky.

První start proběhl v sobotu dopoledne, ovšem než probĚhla startovací procerdura tak vítr utichl a lodě se proti proudu doslova plížily. Po chvíli lovu větru byla rozjížďka zrušena a šlo se na oběd.
v jednu hodinu se závodní komise odhodlala k druhému pokusu, ale opakovala se situace z rána. Zhruba ve stejných místech, tj. polovině trati k bóji č. 1 byla rozjížďka zrušena. Cvičně celé pole ještě otočilo první bóji a čekalo se na vítr.

V půl čtvrté se od severu začal zvedat vánek a hned se začlo startovat. Tentokrát se jelo opačne než ráno a to jedno kolo levobokem start – 1 – 2 – 3 – cíl.
Náš start byl průměrný, ale bóji č. 1 jsme točili třetí za Magesticem 24 
Pro yachting team a Lady Jane. Sice nám trvalo celkem dlouho nandání spinakru, ale i tak jsme si v klidu dojeli pro třetí místo. První dojel magestic 24, druhá Lady Jane a za námi Vega III a Geronimo. Sirael do odpoledních rozjížďek ani nenastoupila.